اعلام لیست میلیاردرهای واقعی ایران؛ شاید وقتی دیگر


در کشور ما برعکس سایر کشورهای جهان که پولداران آن با افتخار از ثروتمند بودن خود دفاع کرده و میزان ثروت خود را نیز با مدرک اعلام می‌كنند، اکثر ثروتمندان ایرانی، پولدار بودن خود را منکر شده و به هر آیه و وسیله ای متوسل می‌شوند تا نام خود را از لیست ثروتمندان جامعه خارج كنند و اگر کسی هم بدون اجازه، نام ایشان را به طور علنی و در رسانه‌های گروهی به عنوان پولدار معرفی کند چه بسا که طبق شکایت وی پرونده‌ای برعلیه آن شخص و یا سازمان در نزد مراجع قضائی مفتوح می كنند. البته دلیل اختفاء نام و میزان ثروت در ایران توسط افراد متمول جای تأمل داشته و ریشه‌ای فرهنگی دارد. زیرا در کشور ما جا افتاده است که هرگاه بفهمند که کسی پولدار است حاشیه امنیتی و ضربه پذیری آن بیشتر شده و دیگر نمی‌تواند راحت کار و زندگی کند، زیرا همه فعالیت‌های وی و خانواده‌اش دائمأ زیر ذره بین دولت و افراد صاحب نفوذ خواهد بود. لذا همین امر موجب شده تا اکثر پولداران واقعی مقیم کشور گمنام باقی بمانند.
محمدرضا سبزعلیپور ریاست مرکز تجارت جهانی ایران در واکنش به انتشار اسامی بزرگترین میلیاردرهای ایرانی که طی هفته گذشته از طریق یکی از سایت‌های خبری منتشر و برخی از رسانه‌های داخلی و حتی خارجی نیز آن‌را با آب و تاب به اطلاع مردم رسانیدند اظهار داشت: اعلام و انتشار اسامی ثروتمندان و میلیاردرهای سیاسی و اقتصادی در برخی از کشورهای بزرگ جهان امری متداول بوده و همه ساله لیست اسامی این افراد از طریق مراجع رسمی و قانونی تهیه و در سطح جامعه منتشر می‌شود، لکن در آماده‌سازی این لیست هیچ‌یک از افراد ثروتمند آن کشور از قلم نمی‌افتند و نام هر یک از افراد این لیست نیز با استناد به شواهد و ادله محکم و منطقی انتخاب و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
علیپور افزود: این موضوع تا به آنجا پیش رفته که از چند سال پیش لیست صد نفره‌ای از ثروتمندان و میلیاردرهای سراسر جهان از طریق سازمان‌های بین المللی و نشریات معتبر جهانی شناسائی و به طور سالانه منتشر می‌شود که متأسفانه و یا خوشبختانه تاکنون نام هیچ‌یک از پولداران ایرانی در این لیست وجود نداشته است که خود جای تأمل و بحث فراوان دارد.
وی در ادامه اظهار داشت: در کشور ما برعکس سایر کشورهای جهان که پولداران آن با افتخار از ثروتمند بودن خود دفاع کرده و میزان ثروت خود را نیز با مدرک اعلام می‌كنند، اکثر ثروتمندان ایرانی، پولدار بودن خود را منکر شده و به هر آیه و وسیله ای متوسل می‌شوند تا نام خود را از لیست ثروتمندان جامعه خارج كنند و اگر کسی هم بدون اجازه، نام ایشان را به طور علنی و در رسانه‌های گروهی به عنوان پولدار معرفی کند چه بسا که طبق شکایت وی پرونده‌ای برعلیه آن شخص و یا سازمان در نزد مراجع قضائی مفتوح می كنند. البته دلیل اختفاء نام و میزان ثروت در ایران توسط افراد متمول جای تأمل داشته و ریشه‌ای فرهنگی دارد. زیرا در کشور ما جا افتاده است که هرگاه بفهمند که کسی پولدار است حاشیه امنیتی و ضربه پذیری آن بیشتر شده و دیگر نمی‌تواند راحت کار و زندگی کند، زیرا همه فعالیت‌های وی و خانواده‌اش دائمأ زیر ذره بین دولت و افراد صاحب نفوذ خواهد بود. لذا همین امر موجب شده تا اکثر پولداران واقعی مقیم کشور گمنام باقی بمانند.
علیپور با اشاره به لیست منتشره شده میلیاردرهای ایرانی گفت: وقتی که تیتر اسامی میلیاردرهای ایرانی را در برخی از سایت‌های داخلی دیدم، ابتدا خوشحال شدم و این حرکت را به فال نیک گرفته و آن را قدمی مهم دانستم اما وقتی متن خبر را به همراه اسامی میلیاردرهای اعلام شده دیدم متأسف شده و از کنار خبر به لحاظ اینکه بی پایه و اساس است گذشتم، اما دیری نپائید که چند سایت و روزنامه داخلی و برخی از شبکه‌های تلویزیونی خارجی نیز این اسامی را منعکس كرده و به مردم داخل و خارج چنین القاء كردند که انگار فعالیت‌های اقتصادی کل ایران بر بال این چند نفر می‌چرخد.
تا اینجای کار جزء اظهار تأسف، پیگیری این موضوع ارتباطی به اینجانب و مجموعه مرکز تجارت جهانی ایران نداشت تا این‌که چند سازمان‌ بین‌المللی و مجموعه جهانی با این مرکز تماس گرفته و جویای صحت و سقم این خبر شدند تا در صورت واقعی بودن خبر و اسامی منتشر شده نسبت به انعکاس این اسامی در سایت‌ها و بولتن‌های خود اقدام كنند که پاسخ مسئولین این مرکز به استعلام آنها این بوده است که خبر غیررسمی بوده و پس از بررسی‌های لازمه اعلام نظر خواهیم كرد.
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران افزود: هنگامی‌که لیست ثروتمندان یک کشور معرفی می‌شود از دید کارشناسان داخلی و خارجی حجم سرمایه آنها مورد بررسی قرار گرفته و قد و قواره و قدرت و ضعف آن کشور و نظام حکومتی آن جامعه مشخص می شود. یعنی وقتی‌که جمع کل سرمایه 50 نفر از ثروتمندان یک کشور200 میلیارد دلار برآورد می‌شود نشان از قدرت بالای سیاسی و اقتصادی آن کشور دارد اما اگر جمع کل سرمایه همان 50 نفر 5 میلیارد دلار هم نباشد آن‌وقت چه برداشتی می‌شود؟! حال خود قضاوت کنید که جمع سرمایه این 30 نفری که به عنوان میلیاردرهای ایران معرفی شده‌اند بیش از 2 الی 3 میلیارد دلار است(که بخش اعظمی از آن‌هم مربوط به 5 الی6 نفر از آن جمع است که ثروت بالائی دارند) پس چرا با طرح این‌گونه خبرها آبرو و اعتبار کشور، مردم و نظام را تحت شعاع قرار می‌دهید؟
علیپور اعلام كرد: در یک نگاه سطحی درمی‌یابیم که لیست30 نفره‌ای که منتشر شده همگی جزء هیأت رئیسه و هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و تهران هستند و چنین استنباط می‌کنیم، کسی‌که این خبر را برای اولین بار منتشر كرده اسامی این عزیزان را از اتاق بازرگانی طبق معیارهای خویش انتخاب كرده و بر روی خروجی سایت قرارداده است که به جز4 الی 5 نفر از آنها که تا حدودی ثروتمند هستند دلیل انتخاب مابقی مشخص نیست.
لذا طبق اطلاعات واصله فرزندان برخی از اعضاء این لیست نیز از شنیدن نام پدر خود به عنوان میلیاردر متعجب و شکه شده‌اند. لکن اگر اینان میلیاردرهای ایران هستند پس میلیاردرهای واقعی کجا هستند.
ثروتمندانی که هیچگاه سمتی در هیچ نهادی از جمله اتاق بازرگانی نداشته و به ندرت شخصأ در جلسات سازمان‌ها و نهادها شرکت می‌کنند، برای آشنا شدن با پولداران این کشور نیاز به کند و کاو آنچنانی نیست بلکه کافیست کمی به اطراف خویش نگاه کنیم و ببینیم چه کسانی جه نوع فعالیتی را در حال حاضر در دست دارند و حجم و گستره سرمایه‌گذاری ایشان چقدر بوده و چه مقدار حقوق و هزینه را طی یک ماه می‌پردازند. بزرگانی از صنایع فولاد، بانکداری، نفت و پتروشیمی گرفته تا برج‌سازان بزرگ و واردکنندگان کالاهای صاحب برند خارجی و یا اگر سری به بنادر جنوبی زده خواهیم دید چندین کشتی متعلق به چه کسانی در اسکله‌ها پهلو گرفته و چندین کشتی نیز در اقیانوس‌ها در حال حرکت به سمت ایران هستند و کالاهای خریداری شده این اشخاص را حمل می‌کنند. پس بهتر بود ارسال کننده اولیه خبر، تیتر خود را بدین شکل ارسال می‌كرد.
(( لیست بزرگترین میلیاردرهای ایران که در خیابان طالقانی و مطهری تردد می‌کنند مشخص شد ))
وی در پایان تصریح كرد: وقتی‌که لیست ثروتمندان در کشورهای بزرگ و یا در سراسر جهان منتشر می‌شود افراد اعلام شده بر مبنای میزان ثروت، حجم سرمایه‌گذاری و تاثیرگذاری وی بر اقتصاد کشور خویش و یا معادلات جهانی دسته بندی می‌شوند و چه بسا کسی که امسال در رتبه دوم قرار دارد سال دیگر به رده دهم سقوط کرده و دیگری از رده ششم به رتبه دوم ارتقأ پیدا کند، مثلاً بیل گیتس را به لحاظ ثروت50 میلیارد دلاریش نفر اول اعلام و در مقابل اسم سعد حریری کلمه موروثی را قید می‌کنند اما در لیست منتشر شده اخیر، نه تنها نفر اول و آخر آن مشخص نبوده بلکه افراد را هم به لحاظ قد و قواره، فرم مو، خوش تیپ بودن، داشتن کروات و یا داشتن خودرو..... و یا این‌که روزی با فلان کس قدم زده و یا از کنار درب شرکت معروفی گذر کرده، دسته بندی كرده‌اند و از مقدار ثروت واقعی هیچکدام خبری نیست. لکن همچنانکه استفاده از
مدارک و یا عناوین تحصیلی مانند دکترا و مهندس برای افراد غیر، جرم محسوب می‌شود
بهره‌برداری از این خبر نیز جهت کسب وجهه نوعی تخلف است و اگر آقایان اعلام می‌کنند که بدون هماهنگی ایشان، لیست مذکور ارائه شده پس چرا اعتراض نکرده و خبر را تکذیب نكرده‌اند. لکن با سکوت خود به نوعی خبر را تائید کرده و با خوشحالی درصدد کسب وجهه و اعتباری برای خویش بوده‌اند. در کل این عزیزان یا خبر را اصلاح كنندو یا اگر بر میلیاردر بودن خویش اصرار می‌ورزند پس منش و رفتار میلیاردرها را هم پیشه کرده و پاسخگوی مطالبات کشور، مردم و نظام از یک میلیاردر واقعی نیز باشند. به قول معروف یا نکن با فیل‌بانان دوستی یا خانه‌ای بساز که ...
وی گفت: در خاتمه اعلام میدارم که مرکز تجارت جهانی ایران در صورت صلاحدید دولت آمادگی دارد تا لیست 50 نفره‌ای از ثروتمندان واقعی کشور را با مدارک و دلایل قابل قبول تهیه و در اختیار مسئولین ذیربط قرار دهد.
منتشر شده توسط ایلنا در تاریخ ۱۳۸۹ يکشنبه ۲ خرداد


آرش

شاید دلیل انکار میلیاردر ها در ایران این است که عموما از راه صحیح به ثرفت نرسیده اند و این مطلب را هم مردم میدانند و هم خودشان.
ارش

بابا یه شماره ای چیزی ازشون ندارید تا باهشون ارتباط برقرار کنیم یه کم به ما پول بدن
علی

آرش جان به جای اینکه بخواهی پول دیگران رو نامشروع جلوه بدی خودت هم یه حرکت بزن پول در بیاری
محسن

مطمئن باشيد يا ارث نا مشروعي به انها رسيده و خود بصورت نامشروع به آن افزوده اند يا خود از راههاي نامشروع صاحب ثروت شده اند
حامد

خدا پدر هر چی پولداره را بیامرزد
ali

هر کسی که درست ثروتشو بدست اورده گوارای وجودش ولی همه میدونیم تو ایران برای پولدار شدن چه راه هایی هست
علی

هیچ ثروت زیادی جمع نمی شود مگر حق ضعیفی پایمال شود . در دنیای امروز پولدار شدن بسیار آسان است ولیکن برای رسیدن به این امر چیزی به نام وجدان باید له شود و به طور کل انسان عاقل کسی است که کار را برای یدست آوردن صرفا قوت خود و خانواده اش بداند و باقی روز را به کسب دانش , عبادت , ولذت بردن از زندگی بپردازد نه مثل عقده ای ها یا روانی ها پول روی پول جمع کند در این صورت دیگر هیچ کس فقیر نمی شود و هیچ کس حرص و طمع نمی کند و سر کسی هم کلاه گذاشته نمی شود و دیگر شاهد این جنگهای سرمایه داری نخواهیم بود.
احمد

درود بر انسان های حکیم و متواضع و ساده زیست . آرامش با ایمان و همسنخی با طبیعت و ساده زیستی می آید نه با پول های کلان و آرزوهای بزرگ و در پی آنها گناهان بزرگ. ژانواژانو
محسن

نظر خاصی ندارم چون زحمت کشیدند که به اینجا رسیدند.
محمد جواد

امیدوارم خداوند روز به روز به ثروتشان بیفزاید
لیلا

من سرمایه گذارم همیشه سعی کردم درست بدست بیارم و کمک زیاد کنم عمران آبادانی کنم و حق کسی رو نخورم به همین دلیل همشه از 6صبح تا ساعت 11 شب درگیر کارمم سخته اما شیرینه و 100 تا کارکن دارم یعنی منبع درآمدی هم اونا دارند اما یادتون باشه بدونید خدایی هست که بالا سر آدماست علاوه بر اون آدم نباید وجدانشو نادیده بگیره
سهیل

نابرده رنج گنج میسر نمیشود.....
اسلامی

از اون 18 میلیارد که در ترکیه به سرقت رفت بکویید.
شاهرخ

با سلام واحترام خدمت سركار خانم ليلا اينجانب نيز يك business man هستم اگر مايل باشيد چندين طرح سود آور دارم و همچنين ارتباطات قوي باافراد توانمند دارم در صورت امكان با ايمميل من مشخصات تماس خود را ارسال فرمائيد ايميل اينجانب: dd2corp@gmail.com با تشكر و احترام
هادی

از تمام هموطنای گلم خواهش میکنم کتاب سعادت نوشته رندی گیج رو بخونین تا بفهمین که اکثر ثروتمندا پولشونو ازهزارتا مومن مثل منو شما سالمتر بدست اوردن و خیرشون به ادمای زیادی میرسه بر عکس منو شماکه واسه خرج خودمون موندیم چه برسه کمک به دیگران
وحيد

تلاش سر آغاز كاميابيست
حسين

شايد پدر من هم از اينا باشه ولي من ميدونم چه زحمت هايي كشيده و ميكشه من نميدونم كار آفريني حق ضعيف خوريه بابا بيخيال اگه بجاي خوابيدن حركت كنين شما هم ميتونين
مجید

چندتا راه درست ثروتمند شدن میگن سر کار خانم لیلا با تشکر
سحر

لیلا خانم تو رو خدا اگه دارایی و دستت به دهن فقیر فقرا می رسه خواهش می کنم به دادم برس دختر پنج ساله ام به علت ناراحتی قلبی داره از دست می ره دکترا 20 میلیون واسه جراحیش میخوان خیلی خیلی حالش بده نفس هاش به شماره افتاده و دیگه طاقت دیدن لب های کبودش رو ندارم تو رو جون بچه هات و عزیزانت هر چی از دستت بر میاد به دخترم کمک کن به پات میفتم تو رو خدا نزار مرگ بچه مو ببینم
راضیه

سلام برهمه هموطنان عزیزم دبیری هستم که با درآمد حلال تدریس امرار معاش می کنم همیشه به شاگردانم میگم بچه ها خدا کنه زندگی راحتی داشته باشید ولی پولتون از پارو نگذره چون رفاه و آسایشتون هم به دنبال ثروت زیاد از هم می پاشه . یک زندگی راحت با درامد معقولانه و تدبیر درست امکانپذیره مال زیاد انسانیت را هم به دیار فراموشی می سپاره تازه اون دنیا هم باید برای هر کدومش جواب داشته باشی . موفق باشید .
محسن

سلام حضرت علي (ع) مي‌فرمايند: مال زياد جمع نگردد مگر به راه حرام. اين را از اين بابت گفتم كه فصل‌الخطابي باشه براي دوستاني كه نظراتي در مورد درستي و نادرستي راه به دست آوردن اين پول‌ها با هم داشتند...بله دوستان من در هيچ كجاي دنيا هيچ كس به اين راحتي ميلياردر نمي‌شود...اما متاسفانه آقايوني كه شما اسامي آن‌ها را هم در بالا مي‌بينيد مدعي مسلماني و... هستند اگر راست مي‌گويند خمس و ذكات مال خودشان را سالانه پرداخت نمايند ماليات(نه با حساب‌سازي و كلك) هم بدهند طبق دستور شرع مقدس به مستضعفين هم كمك بكنند ببينم بازم اينجوري ميلياردر مي شوند؟ با اجازه
کسری

آدم فقط نان حلال بخورد و سر پناهی خوب داشته باشد.
رضل

مال حلالش حساب داره و حرامش عقاب
بیات

کاش من با یکی از پولدارا اشنا میشدم کمکم میکرد تا اختراعم را به تولید رسانم در کل انسان کامل ان است که بگوید من فدای همه
مصطفی

بهترین شغل در دنیا می دانید چیست این است که بابات پولدار باشه!
لعنت به كساني كه خدا را نمي پرستند

پولدار ها كثافت ترين وگناهكارترين ادم هاهستند حتما فكر ميكنيد اشتباه ميگم ولي خودتون فكر كنيد كه پارتي هايي كه در ويلاهاي شمال برقرار ميشود ودر ان نوشيدني هاي حرام مواد مخدرحرام واز همه بدتر هم نشيني با زنان فاحشه اين چنين مهمانيها همه و همه به دستور همين ادمها برپا ميشود ومن خودم يك ملياردر را ميشنايم كه اصلا نميدونه وحشت قبر چيه وحتما بايد هر چند روزي با يك زن فاحشه هم نشيني كنه به نظر من همه ادمهاي پول دار چه ايراني وچه خارجي مردان كثيفي هستند
محمود و فرشید

این رو من میدونم دوای هر دردی پوله پوله پوله
محمد زعیم

خدا بیشتر از بیش بهشون بده
علی 110

نباید برای دیگران تصمیم گرفت. ثروت یکشبه بدست نمیاد. پس نوش جونشون. خدا کمکمون کنه کهما هم بتونیم با تلاش و کوشش به ثروت برسیم که اصلا سخت نیست.
امید

باعرض سلام وخسته نباشید اینجانب بابسیاری از سرمایه داران بلندپایه درارتباط هستم اگرمایل به همکاری در ضمینه وام و.... هستیداشنازیاد دارمو میتونم یه کارایی بکنم (1کارای خیلی گنده)به من ایمیل بزنید pyano2000@yahoo.com
حميدرضا

درايران بخاطر وجود كارگران حقوق ناچيز بروز ماليات بده آقايان ميلياردر ازترس دادن ماليات همه چيز را انكار ميكنند وتاجايي پيش ميرن كه دل مردم براشون كباب ميشه
سعید

کاش یه میلیاردر بود که یه چند تومن بهم قرض میداد بهمو بعد از یه مدت برمیگردوندم بهش. فقط قرض بده
رضا

من فقط اینو میدونم که توی ایرانم میشه میلیاردر شد(منظورم میلیارد دلار) از راه حلال و مشروع هم میشه من الان 21 سالمه یک فعالیت اقتصادی رو شروع کردم و هدفم اینه که روزی اسمم بره توی لیست میلیاردر های دنیا و میره شک ندارم و وقتی شدم میخوام خیلی به مردم کمک کنم تمام فکر و ظکرم و تمام کارهام رو توی زندگی بر روی این هدفم متمرکز کردم اگه روزی اسم سید رضا حسینی رو توی میلیاردر های دنیا دیدید بدونید که اون منم شک نکنید
فاطيما

كاش ميشد با ثروتمندا ارتباط داشت يا حداقل يك سامانه پيام كوتاه داشتن
mahdi115

دوست دارم بدونم اگه زیادپول داشتم چی میشد خدابهشون بده البته به اونایی که مالشون حلاله ن اونایی که سهم من تو واورو خوردن
یعقوب

منم بنوسید من همیشه از در اخر صندلی جلو هستم امسال شپش ها تو جیبم مسابقه قهرمانی المپیک برگزار کردند ومن نفر اول شدم
ستار

آدم بايد بخشنده خوبي باشه تا بتونه ميلياردر موفقي بشه.
عالیه

چه فایده همان هست وهمان فقط خدا
طط

سلام
مصطفی 2016

با عرض سلام.ان ثروتی زیباست وباعث ارامش دلها میشود که در راه خدا وبرای رضای او خرج شود.پس تلاش برای رضای مهربانترین مهربانها.
مصطفی 2016

با سلام به دوستان عزیزم.ان ثروتی ارزشمند است که برای رضای خدا خرج شود نه انکه بیشتر و بیشتر شود.
داش علی

سلام به روی گل همتون درست میگن یارو پولداره هرکاریم بخواد میکنه ولی بخدا ثروت واقعی مال کسی که شب سرشو راحت رو بالش بزاره این ثروتمندا که زندگی نمیکنن مدام هرس وجوش همیشه استرس که خدایا نکنه فلان جا ضرر کنم نکنه بخاطر ثروتم سرم وزیر آب کنن و... آخه پول زیادم هرس میاره نه خود خورد نه کس دهد گنده شود به سگ دهد اگه میتونستند ببخشند پولدار نمیشدن که حضرت مولا علی (ع) شاه مردان میفرمایند*هیچ کاخی نمیرود بالا مگر در کنارش کوخی خراب شود

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: